Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Nazilli - Havadan Tanıtım Videosu (2015)

Featured
Yükleniyor...

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


355 İzlenme

Açıklama

Aydın Nazilli'nin "havadann.com" tarafından hazırlanan, drone ile havadan çekilen görüntüleri.

► Drone (insansız hava aracı) operatör: Atakan Uslu - http://www.havadann.com

Müzik: Demirci Mehmet Efe Türküsü - Yıldırım Yıldızdoğan

► Nazilli

Ege Bölgesi'nde Aydın ilinin Efeler ilçesinden sonraki en büyük nüfusa sahip olan ilçesi ve aynı zamanda Ege Bölgesi'nin en eski yerleşim merkezlerin­den birisi.

İlçe merkezinin ilk yerleşim yeri hakkında kesin bilgiler bulunmamakta. Ancak Karya bölgesinde kalan Menderes Vadisine Luviler'in yerleştiği bilinmekte.

Bu bölgede ilk yerleşim merkezi Lidyalıların kurduğu antik Mas tavra kentidir. O dönemlerde bölgenin batısındaki İyonya kentlerinin ekonomik alanda gelişmesi ve kentin Ege ve Önasya ülkeleri arasındaki ticaret yolu (Hierapolis-Tripolis-Mas Tavra-Nysa-Tralleis-Magnesia-Efes) üzerinde bulun­ması Nazilli yöresinin önem kazanmasına ve gelişmesini sağladı. İlçedeki tren istasyonunun Türkiye'nin ilk demiryolu hattı olan İzmir-Aydın hattının üzerinde olması da ilçenin hızla nüfuslanmasını sağlamıştır. Ayrıca 1937 yılında Atatürk'ün açılışını yaptığı Nazilli Sümerbank Fabrikası Türkiye'nin ilk basma fabrikasıdır. Ancak bu fabrika 2002 yılında kapatılmış ve yerleşkesi Adnan Menderes Üniversitesi'ne devredilmiştir.

Yorum Yazın

RSS